KUZEY IŞIKLARI CRUISE TURLARI

Bergen - Kirkenes - Bergen.jpg

HURTIGRUTEN GEMİLERİ İLE KUZEY IŞIKLARI

 

 BERGEN - KIRKENES 

6 GECE

EKİM - MART ARASI HER GÜN HAREKETLİ

1. Gün Istanbul - Oslo - Bergen

TK1751 08:40 - 10:40 & SK263 12:45 - 13:35

 

1070 senesinde kurulmuş olan 420,000 nüfuslu Norveç'in ikinci büyük şehri Bergen, ülkenin güneybatı kıyısında Hordaland eyaletinde yer alır. Bergen limanında demirli gemimize transferin ardından check-in işlemlerini gerçekleştirip kabinlerimize yerleşiyoruz. Gemimiz 21:30'da hareket edecektir. 

2. Gün Floro, Maloy, Torvik, Alesund, Molde

Sabahın erken saatlerinde nefesleri kesen Nordfjord'u ziyaret ediyoruz. Sonrasında West Cape geçp Alesund'a doğru yol alıyoruz. Art Nouveau mimarisi ile meşhur Alesund'da Atlanterhavsparken akvaryumunu ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında Aksla dağına çıkıp nefes kesen manzaranın keyfini çıkaracağız. 

Güller şehri olarak adlandırılan Molde, belediyeye ait bahçeler ile meşhurdur. 

3. Gün Kristiansund, Trondheim, Rorvik

Vking kralı Olav Tryggvason tarafından 997 yılında kurulan Trondheim günümüzde eski çağ ve modern zamanların birleşimidir. Norveç'in tek gotik katedrali olan Nidaros katedralini ziyaret edebilirsiniz. 

Öğleden sonra gemimiz kuzeybatı yönünde Kjeungskjaer denizfeneri ve kayalıkları geçerek yol alacaktır. Stokksund kanalını geçip Rorvik'e varıyoruz. 

4. Gün Bronnoysund, Sandnessjoen, Nesna, Ornes, Bodo, Stamsund, Svolvaer

Bugün kuzey kutup dairesini geçiyor ve kuzey ışıklarını görebileceğimiz sulara doğru yol alıyoruz. Norveç'in ikinci büyük buzulu olan Svartisen'e ev sahipşliği yapmaktadır.  Sonrasında Helgeland kıyıları boyunca yol alıp Bodo'ya varıyoruz. 

Stamsund'da Lofoter Viking Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. 

5. Gün Stokmarknes, Sortland, Risoyhamn, Harstad, Finnsnes, Tromso, Skjervoy

Sabah kısa bir süreliğine Risoyhamn, Harstad, Finnsnes limanlarında demirliyoruz. Sonrasında Arktika keşiflerinin merkezi olan Tromso'ya varacağız. 

6.  Gün Oksfjord, Hammerfest, Havoysund, Honningsvag, Kjollefjord, Mehamn, Berlevag

Avrupa kıtasının en kuzey noktalarından biri olan North Cape'i ziyaret ediyoruz. Hammerfest'e kısa bir duruşun ardından Havoysund'a varıyoruz. Gemimiz sonrasında kuzey yönünde Honningsvag ve Sami halkının yaşadığı Kjollefjord'a varıyoruz. 

7. Gün Batsfjord, Vardo, Vadso, Kirkenes

Kirkenes - Oslo - Istanbul SK4473 11:30 - 13:40 & TK1754 17:15 - 23:15

 

Yolculuğumuzun son noktası olan Kirkenes'e sabah 09:00'da varıyoruz.  Kirkenes havalimanına transfer. Kirkenes – Oslo – Istanbul uçuş.

Kişi başı EUR 899'dan itibaren

Fiyata Dahil Olanlar:

 •  Gemide 6 Gece tam pansiyon konaklama

 • Vergiler

 • Bergen Havalimanı - Liman transferi

 • Kirkenes Limanı - Havalimanı transferi

 • Gemide wifi

 • İngilizce Tur Lideri

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Uçak Bileti

 • Kara turları

 • Vize ücreti (Yeşil pasaportlular vizeden muaftır)

 • Seyahat sigortası

 • Yurt dışı çıkış harcı 

EKSTRA TURLAR

BODO

 

Arktik Kıyı Yürüyüşü

2 saat 10 dak.

119 eur 

Bodo kıyısında rehber eşliğinde yapılan bu 3 km’lik yürüyüşte Norveç kültürü ile doğanın uyumu hakkında fikir sahibi oluyoruz. Kültür, jeoloji ve tarih hakkında anlatımları dinliyoruz. Viking mezarlarını ziyaret edip, Viking tarihi hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

 

Bodo ve Saltstraumen boğazı Keşfi

2 saat 10 dak.

119 eur 

Kuzey Norveç’teki 50.000 kişinin yaşadığı en büyük ikinci şehir olan Bodo’yu otobüs ile geziyoruz. Bodo, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen üzerinde yer almaktadır. Sonrasında su hızının 22 knot’a ulaştığı dünyanın en büyük gel-git akımının yaşandığı 3 km. genişliğindeki Saltstraumen boğazını ziyaret ediyoruz. Tur esnasında Saltstraumen’den üretilen bir kutu deniz tuzu hediye edilmektedir.

HONNINGSVAG

 

Balıkçı Köyü Ziyareti

2.30 saat

135 eur

Otobüslü turumuzda Mageroya Adası, Skargsvag ve Kamoyvaer adındaki balıkçı köylerini ziyaret ediyoruz. Yol boyunca tarih, doğa ve kültür hakkında rehberimiz tarafından bilgilendiriliyoruz. Yılboyu Noel’in kutlandığı “Christmas and Winter House” geziyoruz. Lokal bir sanatçı olan Eva Schmutterer’i galerisinde ziyaret edeceğiz.

The North Cape (Kuzey Burnu)

3 saat 

195 eur

71. enlemde yer alan ve Avrupa’nın en kuzey noktası olan Kuzey Burnunu ziyaret edeceğiz. Kuzey Burnu, Arktik Okyanusuna neredeyse dikine inen 307 metre yükseklikte bulunmaktadır. İkonik hale gelmiş olan dünya heykeli yanında fotoğraf çekebilirsiniz.

 

KIRKENES

 

Husky Turu

3 saat

259 eur

Turumuz kampa yapılan kısa bir yolculuk ile başlıyor. Kampta sizi sıcak tutacak giysiler verilecektir. Hazırlığın ardından Sibirya Kurtlarının çektiği kızaklar üzerinde buzulun üstünde yol alıyoruz. Rotamız üzerinde buz tutmuş göller, ormanlar ve buzlu platolar yer almaktadır. Arctic Ice Dome’u ziyaret edeceğiz. Maceranın ardından kamp ateş etrafında sıcak içeceklerimizi yudumlayacağız. 

 

King Crab Expedition

3 saat

205 eur

Norveç’in ilk “Dev Yengeç” restoranına hoş geldiniz. Barents Denizi üstünde yer alan iskelemizde bize uzman balıkçılar eşlik edecek ve bize yengeçleri nasıl yakalayacağımızı gösterecekler. Ardından yengeçlerin özel tariflerle nasıl hazırlandığını göreceğiz. Fiyort manzaralı restoranımızda yengeciniz servis edilecektir.

 

Snowmobile Safari

2.30 saat

239 eur

Turumuz esnasında buz tutmuş fiyortlar üzerinde kızaklı motorlarımızı süreceğiz. Araçlar ikişer kişiliktir. Rehberimiz bizlere Arktik bölgesine özgü mevsim ve bu bölgede yaşayan vahşi hayvanlar ile ilgili bilgiler verecek. Sürüş bitiminde sıcak içecek eşliğinde ren geyiği eti tadabilirsiniz.

 

TROMSO

 

The Arctic Capital

3.30 saat

175 eur

Etrafı dağlarla çevrili olan Tromso “Kuzey’in Paris’i olarak da anılmaktadır. Bu kozmopolit şehrin cezbedici bir tarihi vardır. Şehir kuzeyde araştırma ve eğitimin merkezi durumundadır. Turumuz Storsteinen dağı boyunca sürecek bir teleferik yolculuğu ile başlayacaktır. Tepe noktasından dağlar, adalar ve fiyortlarla çevrilmiş muhteşem bir Tromso manzarası izleyeceksiniz. Burada Fjellstua restoranında yemek alabilirsiniz. Sonrasında Arktik akvaryumu içeren Polaria merkezini ziyaret edeceğiz. Turumuzun sonunda Arctic Cathedral’ı göreceğiz.

 

TRONDHEIM

 

Trondheim City Walk

3 saat

109 eur

Norveç’in ilk başkenti olan Trondheim, 997 yılında Viking Kralı Olav Tryggvason tarafından kurulmuştur. Yürüyüşümüz limanda başlayacaktır. Sonrasında kraliyet ailesinin yaşadığı Stiftsgarden’a gideceğiz. Ardından bir gotik başyapıt olan Nidaros Katedralini ziyaret edeceğiz. Gezimiz esnasında Nid Nehri üzerinde yer alan eski şehir köprüsünü geçecek, Bakklandet olarak adlandırılan bölgeyi göreceğiz.

ALESUND

 

Art Nouveau Walk

2 saat

109 eur

Art Nouveau akımından etkilenmiş Alesund şehri, sizi mimarisiyle kendisine hayran bırakacak. 1904 senesinde tamamen yanan şehir, bu akımdan esinlenerek tekrardan inşaa edilmiştir. Turumuz iskele üzerinde başlıyor. Sırasıyla balıkçı limanı Brosundet ve Apotekertorget meydanını ziyaret edeceğiz.

 

Atlanterhavsparken Aquarium and Mount Aksla

2 saat

109 eur

Aksla Dağına yapılacak ziyaret esnasında Alesund şehrinin manzarasını izleyeceğiz. Ardından Avrupa’nın en büyük deniz tuzlu akvaryumu olan Atlanterhavsparken Aquarium’a gideceğiz. Burada Norveç kıyılarında yaşayan deniz canlılarını görebilirsiniz.

 

HG2.jpg