KUZEY IŞIKLARI CRUISE TURLARI

Bergen - Kirkenes - Bergen.jpg

HURTIGRUTEN GEMİLERİ İLE KUZEY IŞIKLARI

 

 BERGEN - KIRKENES 

6 GECE

EKİM - MART ARASI HAREKET

1. Gün Istanbul - Oslo - Bergen uçuş. Gemiye transfer, 20:30 gemi kalkış.

ISTANBUL – OSLO TK1751 / 08:50 – 10:35

OSLO – BERGEN TK8274 / 12:50 – 13:40 (SAS AIRLINES)

 

Yolculuğunuz Norveç'in en büyük ikinci şehri ve fiyortlara açılan kapı olan Bergen'de başlıyor. MS 1070'de kurulan Bergen, 14. yüzyıldan kalma başarılı Alman ticaret organizasyonu Hansa Birliği'nden etkilenen bir mimariye sahiptir. Geminiz yola çıkmadan önce vaktiniz varsa, artık Arnavut kaldırımlı sokaklarla tamamlanmış bir esnaf mahallesi olan renkli Bryggen bölgesinin UNESCO listesindeki rıhtımlarını ziyaret edin. Caddenin hemen karşısında lezzetli deniz ürünleri sunan ünlü Balık Pazarı bulunmaktadır. Ayrıca şehrin güzel manzaraları için sizi Floyen Dağı'na çıkaran Floibanen füniküleri de var.

2. Gün Floro, Molde

Torvik yakınlarındaki nefes kesici Nordfjord'da sabahın erken saatlerinde keyfini çıkarın. Daha sonra Alesund'a yaklaşmak için West Cape'i geçiyoruz. Alesund, güzel Art Nouveau mimarisi ve Kuzey Avrupa'nın en büyük tuzlu su akvaryumlarından biri olan Atlanterhavsparken ile ünlüdür. İlkbahar veya kış aylarında bizimle seyahat ediyorsanız, günün çoğunu bu pitoresk şehri keşfetmek için harcayacaksınız. Sonrasında Sunnmore Alpleri'nde gizlenmiş Hjorundfjord'u keşfediyoruz. Ayrıca bin yıllık çiftliklerin, fiyortun ve yemyeşil dağların manzarasını seyretmek için güzel manzaralı Urke köyünde bir çağrı olacak. Günün son limanı Molde. Yaz aylarında, "Molde Panorama" olarak adlandırılan fiyort boyunca uzanan 222 dağ zirvesinin muhteşem manzarasını görmek için yeterli gün ışığı olabilir.

3. Gün Kristiansund, Rorvik

Yolculuğun bu bölümü, Norveç'in buruşuk tepeler, çiftlikleriyle dolu tarlalar ve alçak kıyı yerleşimleriyle işaretlenmiş Trondelag bölgesine girmemizi sağlıyor. Viking kralı Olav Tryggvason tarafından 997'de kurulan Trondheim, bugün Norveç'in üçüncü büyük şehri ve tarihi binaların ve hareketli bir öğrenci nüfusunun karışımıdır. Trondheim'ı ve bir dizi önemli noktayı kendi başınıza veya sunduğumuz isteğe bağlı gezilerden birinde keşfetmek için üç saatiniz olacak. Şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri, Gotik tarzı nedeniyle “Norveç'in Notre Dame'ı” lakaplı ve tüm Norveç'teki en kutsal yapı olarak kabul edilen Nidaros Katedrali. Katedralin bitişiğinde, Norveç'in taç mücevherlerinin sergilendiği Başpiskopos Sarayı bulunuyor. Yakınlarda, eski şehir köprüsü Gamle Bybro, Nid Nehri üzerinde yer almakta ve eski Hansa bölgesi Bakklandet'in girişini işaret etmektedir. Mahallenin nehir kenarındaki direkler üzerinde yükselen rengarenk ahşap rıhtımları artık popüler yemek mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Bakklandet'ten yukarı, şehrin ve fiyortun güzel manzaralarını sunan Kristiansten Kalesini göreceksiniz. Öğleden sonra gemi, koyu sarı renkli Kjeungskaer Deniz Feneri'ni, adacıkları ve kayalık resifleri geçerek kuzeybatıya yol alır. Ardından büyüleyici Rorvik'e doğru yola çıkıyoruz.

4. Gün Bronnoysund, Svolvaer

Borvass zirvelerinin göz ardı ettiği Kuzey Norveç'in en büyük ikinci şehri olan Bodo'ya yelken açıyoruz. Muhteşem sokak sanatına hayran kalın veya dünyanın en güçlü girdabı olan Saltstraumen'e isteğe bağlı bir tekne gezisine katılın. Öğleden sonra gemi Lofoten takımadalarına girer. 1.000 metre yüksekliğindeki Lofoten Duvarı, ufukta bizi karşılamak için oradaymış gibi çarpıcı bir manzara sunmaktadır. Stamsund, adalardaki en büyük balıkçı filolarından birine ev sahipliği yapar ve yerel olarak skrei olarak bilinen Arctic morinanın yumurtlamak için kuzeydeki Barents Denizi'nden Vestfjord'a kadar yüzdüğü Ocak ve Nisan ayları arasında en yoğun olanıdır. Akşam olduğunda, rorbuer olarak bilinen, ayaklıklar üzerinde sıralanmış geleneksel balıkçı kulübeleri gördüğünüzde, Lofoten Adaları'nın ana kasabası olan güzel Svolvaer limanına varıyoruz.

5. Gün Stokmarknes, Skjervoy

Sabah 7'den hemen sonra Harstad'a yanaşıyoruz. Sabahın erken saatlerinde şehirde huzurlu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Gemi daha sonra etkileyici Gisund Köprüsü ile güzel Senja adasını birbirine bağlayan Finnsnes'e devam edecek. Puffinler de dahil olmak üzere yakınlarda birkaç koloni bulunan çeşitli deniz kuşlarını aramaya devam edin. Balinalar, özellikle kış mevsiminde buradaki sularda da görülebilir. Ardından, şehri keşfetmek veya isteğe bağlı bir geziye katılmak için dört saatiniz olacak olan tarihi Arktik keşif başkenti Tromso'ya doğru yola çıkıyoruz. Dünyanın en kuzeydeki akvaryumu olan Polaria'yı deniz kıyısında bulacaksınız. Mack Brewery ve favori yerel bar Olhallen pub dahil olmak üzere şehir merkezindeki birçok mağaza ve restorandan dilediğinizi seçin. Ayrıca lezzetli tarçınlı çörekler yapan ve baristaların yenilikçi kahve sanatı yarattığı son moda kafeler de var. Geminin yanaştığı fiyortun karşısında, güzel vitray mozaiği ile ikonik Arktik Katedrali'ni görebilirsiniz. Akşamın erken saatlerinde Tromso'dan ayrılarak, 1622'de kurulan Skjervoy ticaret merkezi için kuzeye gidiyoruz. Yolumuzda, denizden heybetli yükselen Lyngen Alpleri'ni geçeceğiz.

6.  Gün Oksfjord, Berlevag

Gemi sabahın erken saatlerinde Kvaloya adasındaki Hammerfest kasabasına varıyor. Yaz aylarında, adada binlerce ren geyiği sürüsü buraya göç ediyor. 6.000 yerel eve güç sağlamak için yeterli elektrik üreten Havoyglaven rüzgar çiftliğinin rüzgar türbinlerini gördüğünüzde Havoysund'a ulaştığımızı anlayacaksınız. Sabah ortası Honningsvag'a, bir küre anıtının Kıta Avrupası'nın zirvesini işaret ettiği Kuzey Burnu'na açılan portala varıyoruz. Buruna kadar isteğe bağlı gezi çok popülerdir, bu nedenle erken rezervasyon yapmak gerekebilir. Kjollefjord köyünün girişinin yakınında, bir zamanlar yerli Sami halkı tarafından kullanılan antik bir kurban alanı olan çarpıcı, bina benzeri kaya oluşumu Finnkirka'ya dikkat edin. Yerel Sami halkı ile tanışmak için isteğe bağlı bir geziye katılabilir, yaşamlarında ren geyiği gütmelerini öğrenebilir ve neşeli türküleri dinleyebilirsiniz. Akşam saatlerinde en kuzeydeki uğrak limanımız Mehamn'a ulaşıyoruz. Şubat ve Mart aylarında ziyaret ediyorsanız, çoğunlukla ihracata yönelik hjell adı verilen dış mekan ahşap raflarında tonlarca morina kurutma görebilirsiniz. Gemi daha sonra Berlevag'a doğru yola çıkar. Yolda, Dünya'nın en kuzeydeki anakara deniz feneri olan uzun Slettnes Deniz Feneri'ni geçiyoruz.

7. Gün Batsfjord, Berlevag, Kirkenes gemi varış 09:00, havaalanı transfer. Kirkenes – Oslo - Istanbul uçuş.

KIRKENES – OSLO SK4473 / 11:30 – 13:45 (SAS AIRLINES)

OSLO – ISTANBUL TK1754 / 17:20 – 23:15

 

Sabah erken saatlerde Vadso'ya yanaşmadan önce gece Batsfjord ve Vardo'ya uğrarız. Vadso'nun çevresi, doğudan batıya uçan kuşların göç yolunun hemen altında yer alan, Kuzey Kutbu'ndaki en doğal ve popüler kuş gözlem noktalarından biridir. Kukuletalı kargalara ve deniz kartallarına dikkat edin. Kirkenes, Rusya sınırına sadece birkaç mil uzaklıkta ve Norveç'in komşusundan birçok etkisi var; hem Norveççe hem de Rusça yol işaretlerinden, aylık bir Rus pazarından veya İkinci Dünya Savaşı Rus Anıtı'ndan. Norveç kıyı gezinizin bittiği yer burasıdır. Sizi tekrar görmek için sabırsızlanıyoruz, belki bir dahaki sefere Classic Voyage South için!

Ocak ayında farklı gemilerle bir çok başlangıç tarihi mevcuttur.

İç Kabin Kişi başı EUR 1040'dan itibaren, çift kişilik kabinde kişi başı

Dış Kabin Kişi başı EUR 1229'dan itibaren, çift kişilik kabinde kişi başı

Fiyata Dahil Olanlar:

 •  Gemide 6 Gece tam pansiyon konaklama

 • Vergiler

 • Gemide WiFi

 • İngilizce Tur Lideri (kara turları)

 • Yolculuğunuza anlam veren ve deneyimleyeceğiniz destinasyonları anlamanıza yardımcı olan tarih, biyoloji, coğrafya, jeoloji ve kültür üzerine yerleşik dersler ve sunumlar

 • Tanıtım amaçlı fotoğraf sunumları, kamera ayarı ve ipuçları ve püf noktaları, yolculuktan fotoğraf ve film görüntüleri

 • Bir karşılama etkinliği, günü özetlemek ve gelecek güne hazırlanmak için günlük toplantılar da dahil olmak üzere Hurtigruten Rehberleri ve diğer konuklarla gelişigüzel etkileşim kurma fırsatları

 • Destinasyon bilgisi sağlayan liman sunumları

 • Gezi sunumları

 • Güvertede ilgi çekici sunumlar

 • Kaptanın akşam yemeği ve veda yemeği

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Uçak Bileti

 • Bergen Havalimanı - Liman transferi

 • Kirkenes Limanı - Havalimanı transferi

 • Opsiyonel olarak 1 gece Snow Hotel konaklama (kahvaltı & akşam yemeği) ve otel - havalimanı transferi

 • Kara turları

 • Vize ücreti (Yeşil pasaportlular vizeden muaftır)

 • Seyahat sigortası

 • Yurt dışı çıkış harcı 

EKSTRA TURLAR

BODO

 

Arktik Kıyı Yürüyüşü

2 saat 10 dak.

119 eur 

Bodo kıyısında rehber eşliğinde yapılan bu 3 km’lik yürüyüşte Norveç kültürü ile doğanın uyumu hakkında fikir sahibi oluyoruz. Kültür, jeoloji ve tarih hakkında anlatımları dinliyoruz. Viking mezarlarını ziyaret edip, Viking tarihi hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

 

Bodo ve Saltstraumen boğazı Keşfi

2 saat 10 dak.

119 eur 

Kuzey Norveç’teki 50.000 kişinin yaşadığı en büyük ikinci şehir olan Bodo’yu otobüs ile geziyoruz. Bodo, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen üzerinde yer almaktadır. Sonrasında su hızının 22 knot’a ulaştığı dünyanın en büyük gel-git akımının yaşandığı 3 km. genişliğindeki Saltstraumen boğazını ziyaret ediyoruz. Tur esnasında Saltstraumen’den üretilen bir kutu deniz tuzu hediye edilmektedir.

HONNINGSVAG

 

Balıkçı Köyü Ziyareti

2.30 saat

135 eur

Otobüslü turumuzda Mageroya Adası, Skargsvag ve Kamoyvaer adındaki balıkçı köylerini ziyaret ediyoruz. Yol boyunca tarih, doğa ve kültür hakkında rehberimiz tarafından bilgilendiriliyoruz. Yılboyu Noel’in kutlandığı “Christmas and Winter House” geziyoruz. Lokal bir sanatçı olan Eva Schmutterer’i galerisinde ziyaret edeceğiz.

The North Cape (Kuzey Burnu)

3 saat 

195 eur

71. enlemde yer alan ve Avrupa’nın en kuzey noktası olan Kuzey Burnunu ziyaret edeceğiz. Kuzey Burnu, Arktik Okyanusuna neredeyse dikine inen 307 metre yükseklikte bulunmaktadır. İkonik hale gelmiş olan dünya heykeli yanında fotoğraf çekebilirsiniz.

 

KIRKENES

 

Husky Turu

3 saat

259 eur

Turumuz kampa yapılan kısa bir yolculuk ile başlıyor. Kampta sizi sıcak tutacak giysiler verilecektir. Hazırlığın ardından Sibirya Kurtlarının çektiği kızaklar üzerinde buzulun üstünde yol alıyoruz. Rotamız üzerinde buz tutmuş göller, ormanlar ve buzlu platolar yer almaktadır. Arctic Ice Dome’u ziyaret edeceğiz. Maceranın ardından kamp ateş etrafında sıcak içeceklerimizi yudumlayacağız. 

 

King Crab Expedition

3 saat

205 eur

Norveç’in ilk “Dev Yengeç” restoranına hoş geldiniz. Barents Denizi üstünde yer alan iskelemizde bize uzman balıkçılar eşlik edecek ve bize yengeçleri nasıl yakalayacağımızı gösterecekler. Ardından yengeçlerin özel tariflerle nasıl hazırlandığını göreceğiz. Fiyort manzaralı restoranımızda yengeciniz servis edilecektir.

 

Snowmobile Safari

2.30 saat

239 eur

Turumuz esnasında buz tutmuş fiyortlar üzerinde kızaklı motorlarımızı süreceğiz. Araçlar ikişer kişiliktir. Rehberimiz bizlere Arktik bölgesine özgü mevsim ve bu bölgede yaşayan vahşi hayvanlar ile ilgili bilgiler verecek. Sürüş bitiminde sıcak içecek eşliğinde ren geyiği eti tadabilirsiniz.

 

TROMSO

 

The Arctic Capital

3.30 saat

175 eur

Etrafı dağlarla çevrili olan Tromso “Kuzey’in Paris’i olarak da anılmaktadır. Bu kozmopolit şehrin cezbedici bir tarihi vardır. Şehir kuzeyde araştırma ve eğitimin merkezi durumundadır. Turumuz Storsteinen dağı boyunca sürecek bir teleferik yolculuğu ile başlayacaktır. Tepe noktasından dağlar, adalar ve fiyortlarla çevrilmiş muhteşem bir Tromso manzarası izleyeceksiniz. Burada Fjellstua restoranında yemek alabilirsiniz. Sonrasında Arktik akvaryumu içeren Polaria merkezini ziyaret edeceğiz. Turumuzun sonunda Arctic Cathedral’ı göreceğiz.

 

TRONDHEIM

 

Trondheim City Walk

3 saat

109 eur

Norveç’in ilk başkenti olan Trondheim, 997 yılında Viking Kralı Olav Tryggvason tarafından kurulmuştur. Yürüyüşümüz limanda başlayacaktır. Sonrasında kraliyet ailesinin yaşadığı Stiftsgarden’a gideceğiz. Ardından bir gotik başyapıt olan Nidaros Katedralini ziyaret edeceğiz. Gezimiz esnasında Nid Nehri üzerinde yer alan eski şehir köprüsünü geçecek, Bakklandet olarak adlandırılan bölgeyi göreceğiz.

ALESUND

 

Art Nouveau Walk

2 saat

109 eur

Art Nouveau akımından etkilenmiş Alesund şehri, sizi mimarisiyle kendisine hayran bırakacak. 1904 senesinde tamamen yanan şehir, bu akımdan esinlenerek tekrardan inşaa edilmiştir. Turumuz iskele üzerinde başlıyor. Sırasıyla balıkçı limanı Brosundet ve Apotekertorget meydanını ziyaret edeceğiz.

 

Atlanterhavsparken Aquarium and Mount Aksla

2 saat

109 eur

Aksla Dağına yapılacak ziyaret esnasında Alesund şehrinin manzarasını izleyeceğiz. Ardından Avrupa’nın en büyük deniz tuzlu akvaryumu olan Atlanterhavsparken Aquarium’a gideceğiz. Burada Norveç kıyılarında yaşayan deniz canlılarını görebilirsiniz.

 

HG2.jpg